Päivällisenä oli hampurilaisia, niistä ei sen enempiä.
Churrot tein samalla ohjeella kuin monta kertaa aikaisemminkin. Niiden ohjeen löytää helposti tästä vuoden 2019 postauksesta.
La Vueltan viimeinen etappi ajettiin hieman myöhemmin, lähetys alkoi vasta kello 17. Ehdimme katsoa siitä loput perhepäivällisten jälkeen. Enric Mas nyt sitten voitti koko kilpailun. Muistan hänestä olleen ensimmäisiä kertoja puhetta silloin, kun Alberto Contador oli lopettamassa uraansa ja Enricistä kaavailtiin hänen manttelinperijäänsä. Alberto päätti uransa 2017, joten aivan heti Enric ei lunastanut odotuksia. Mutta hieno voitto siis, vaikka jäi tietysti ensin kaihertamaan Tadej Pogacarin loukkaantuminen ja keskeytys ja sitten se, ettei Primoz Roglic saanut Enriciä kiinni ja mennyt ohitse. Päivän etapin voitti Tobias Johannessen.
Miltäs se Suomessa olo nyt tuntuu ? Joko piankin matkajalka alkaa taas vipattamaan? Itse olen kesät ihan suosiolla pohjoisessa poissa Keski-Euroopan lomasesongin ruuhkista ja kuumuudesta ja talvet etelämpänä pois kylmästä ja liukkailta kaduilta. Vaikka ei ne keskieurooppalaisetkaan talvikuukaudet aina kovin herkkua ole. Mutta maisemien vaihtuminen virkistää.
VastaaPoistaJatka ihmeessä matkajuttuja, mutta ihan oman innostuksen mukaan. Ne oli nimittäin tosi kivoja, ja kyllä ruokajututkin kelpaa. paskeriville
Oikein kivalta tuntuu kotonaolo, puuhaa tietysti riittää paljon. Perhepäivälliset olivat tosiaan eilen, saimme tavata rakkaat lapsukaiset ja minä tehdä kaikille ruokaa. <3 Pieni kotimaanreissu on mahdollisesti tulossa vielä tälle syksylle, keväällä sitten taas Keski-Eurooppaan ja luultavasti tämän vuoden tapaan yksi pitkä reissu aiempien kahden reissun sijaan, jossa kävimme keskikesällä kotona hetkisen. Kiitos kivasta kommentistasi taas.<3
Poista