lauantai 19. heinäkuuta 2025

Kokkauspaussi

Tänään en ole tehnyt mitään ranskalaista ruokaa, sillä olemme jo satamassa odottamassa laivan lähtöä Suomeen. Ostimme valmiit salaattiannokset, jotka olivat oikein hyvät ja kiva juustokakkuannokset, joissa ei ollutkaan keksipohjaa, vaan pohjalla oli raparperisosetta. 

Huomenna ehkä teen jotain ranskalaista ruokaa päivälliseksi, riippuen siitä millaiset tunnelmat on kotiinpaluussa. Olemme olleet matkalla vähän yli kolme kuukautta ja aluksi menee muutama päivä kaiken tavaran järjestämisessä ja pyykkäämisessä.

Olemme katsoneet Tour de Francen etappia, joka on niitä joita sanotaan raateleviksi vuorietapeiksi. Sen voittajaksi ajoi Thymen Arensman ja Tadej Pogacar jatkaa keltapaidassa ja otti vielä muutaman sekunnin lisää etumatkaa Jonas Vingegaardiin. 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti