Tänään meillä oli siirtymäpäivä, jätimme mukavan Amboisen taaksemme ja poikkesimme tavoistamme, emmekä menneet Saumuriin. Siltä osin emme poikenneet tavoistamme, että todellakin menimme katsomaan linnaamme La Mothe Chandeniersia. Vaikka kuinka olimme tarkistaneet aukioloajat, olimme hämmästyneitä, kun vastaanotossa sanottiin paikan olevan suljettu yksityistilaisuuden takia. Onneksi vasta hetken päästä ja puoli tuntia riitti tarkastukseen oikein hyvin. Etenkin kun lämmintä oli reilusti yli 30 astetta. Leijonilla oli yhä riita päällä ja uutta oli ihana kukkaketo, viime vuonna sillä kohden kasvoi vain jotain ruohoa.
Emme nykyään enää siirry kovin pitkiä matkoja kerrallaan, mutta nyt tulimme suosikkipaikkaamme Noirmoutierille ennen kaikkea sen toivossa, että saisimme vähän lämpötilaa alaspäin. Päivän kuluessa auton mittari näytti pahimmillaan 35 astetta, mutta lukema alkoi laskea lähestyessämme rannikkoa ja ylitettyämme sillan suolasaarelle luku oli jo alle 30.
Päivällisen valmistamiseen ehdimme vasta aika myöhään meiksi, mutta tavanomaiseen aikaan Ranskassa. Osuimme matkan varrella suureen markettiin, jossa oli paljon punalaputettuja ruokia ja ostimme pienet naudan pihvit, jotka Antti grillasi leirialueen erittäin pätevässä ja puhtaassa yhteiskäyttögrillissä. Hän grillasi myös muutaman vihreän parsan ja kummallekin yhden sienen. On nämä määrät välillä hassuja, kun muistelee miten perheaikaan teimme ruokaa. Kaikkea oli monta ja paljon, vaikkei meillä pojat olleetkaan koskaan mitään suursyömäreitä. Tänään käytimme sieniin 38 senttiä ja sipuleihin 48 senttiä ja söimme niistä tänään puolet. Pihvit olivat 30% alennuksella, joten aterialle jäi hintaa alle 6 euroa, kun ottaa huomioon papusalaatin, jonka tein melkein kokonaan varastoistamme.
Päivän italialaisuus oli siis papusalaatti, johon otin vinkkejä täältä. "Vähän" soveltelin ja tomaatin unohdin kokonaan. En tajua miten, vaikka juuri tänään ostimme uuden satsin ihania tomaatteja. Muutenkin oli hyvä kauppapäivä, sain uuden mekon. Unohdin parhaan mekkoni kotiin ja nyt sain melkein yhtä ihanan tilalle. Kyllä nyt kelpaa.
Italialainen papusalaatti kahdelle
- 1 tetra Pirkka-merkin valkoisia papuja liemessä (otan niitä kotoa mukaan, kun ei vastaavia hyviä meinaa Ranskasta löytää, en tykkää niistä, jotka näyttävät toukilta)
- 1 tomaatti kuutioiksi leikattuna (unohdin, olisi ollut hyvä juttu)
- 1 salottisipuli
- noin 10 kivetöntä oliivia (pussinpohja, hävikistä herkuksi, you know)
- pieni pala fetaa (koska sitä oli avatun paketin puolikas)
- 1 rkl oliiviöljyä
- 1 rkl sitruunamehua
- suolaa ja pippuria
- tuoretta persiljaa
Antin grillatessa aterian muut osat, minä sekoitin salaatin. Huuhtelin pavut ja jätin hetkeksi siivilään valumaan. Viipaloin sipulin ja sekoitin sen öljyyn ja sitruunamehuun. Yhdistin mukaan valutetut pavut, oliivit ja persiljan. En tajua miten se tomaatti unohtui. Sekoittelin ja maustoin suolalla, pippurilla ja persiljalla. Oli oikein hyvä sivuke pihville, parsalle ja sienelle.
Giro d'Italiassa oli jo 17. etappi ja se oli aikoja sitten loppunut, kun ehdimme siihen paneutua. Leirialueella on erinomainen hintaan kuuluva netti ja me ihan reippaasti käytimme sitä katsoaksemme etappia. Nettiantennikin on aivan tonttimme reunassa, joten senkin takia data kulkee. Etapin voittaja oli Michael Valgren ja Jonas Vingegaard on kokonaiskilpailun kingi 4 min 3 sek johdollaan. Kyllä käy!
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti